Concurs pentru ocuparea unei funcții contractuale vacante – 08.12.2022 proba scrisă

Nr. 21016 din 11.11.2022

A  N  U  N  Ț

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Cluj, cu sediul în Cluj-Napoca, str. Piața Mărăști, nr. 1, județul Cluj, în temeiul H.G. nr. 286/2011, cu modificările și completările ulterioare, organizează concurs pentru ocuparea unui număr de 1 (una) funcție contractuală vacantă, după cum urmează:

– inginer, grad profesional debutant, pe perioadă determinată, normă întreagă 8 ore /zi, al cărei temei pentru angajare îl reprezintă O.G. 42/2004, la Serviciul Laborator Sanitar Veterinar și pentru Siguranța Alimentelor, Compartiment Control Reziduuri și Contaminanți.

1, Condiții generale:

a) are cetăţenia română;

b) cunoaşte limba română, scris şi vorbit;

c) are vârsta minimă reglementată de prevederile legale;

d) are capacitate deplină de exerciţiu;

e) are o stare de sănătate corespunzătoare postului pentru care candidează, atestată pe baza adeverinţei medicale eliberate de medicul de familie sau de unităţile sanitare abilitate;

f) îndeplineşte condiţiile de studii şi, după caz, de vechime sau alte condiţii specifice potrivit cerinţelor postului scos la concurs;

g) nu a fost condamnat definitiv pentru săvârşirea unei infracţiuni contra umanităţii, contra statului ori contra autorităţii, de serviciu sau în legătură cu serviciul, care împiedică înfăptuirea justiţiei, de fals ori a unor fapte de corupţie sau a unei infracţiuni săvârşite cu intenţie, care ar face-o incompatibilă cu exercitarea funcţiei, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea.

2, Condiții specifice:

– nivelul studiilor: studii universitare de licență absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă durată, absolvite cu diplomă de licență sau echivalentă, specializarea inginerie chimică;

– vechimea în specialitate necesară ocupării postului: nu se solicită;

Concursul se va desfășura la sediul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Cluj, după următorul calendar:

selecția dosarelor, în termen de două zile lucrătoare de la expirarea termenului de depunere a dosarelor;

proba scrisă, în data de 08.12.2022, ora 10,oo;

proba interviu, se susține în termen de maximum 4 zile de la data susținerii probei scrise;

Depunerea și soluționarea contestațiilor: în termen de cel mult o zi lucrătoare de la data afişării rezultatului selecţiei dosarelor, respectiv de la data afişării rezultatului probei scrise şi/sau a probei practice şi a interviului, sub sancţiunea decăderii din acest drept.

Dosarele de înscriere la concurs se pot depune în termen de 10 zile lucrătoare de la data publicării anunţului în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a, respectiv de la data de 14.11.2022, până la data de 25.11.2022, ora 14,00, la sediul DSVSA Cluj, Piața Mărăști, nr 1.

Pentru înscrierea la concurs, candidații vor depune la sediul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Cluj, un dosar de concurs cuprinzând următoarele documente:

a) cerere de înscriere la concurs adresată conducătorului instituţiei publice organizatoare;

b) copia actului de identitate sau orice alt document care atestă identitatea, potrivit legii, după caz;

c) copiile documentelor care să ateste nivelul studiilor şi ale altor acte care atestă efectuarea unor specializări, precum şi copiile documentelor care atestă îndeplinirea condiţiilor specifice ale postului solicitate de autoritatea sau instituţia publică;

d) carnetul de muncă sau, după caz, adeverinţele care atestă vechimea în muncă, în meserie şi/sau în specialitatea studiilor, în copie;

e) cazierul judiciar sau o declaraţie pe propria răspundere că nu are antecedente penale care să-l facă incompatibil cu funcţia pentru care candidează;

f) adeverinţă medicală care să ateste starea de sănătate corespunzătoare eliberată cu cel mult 6 luni anterior derulării concursului de către medicul de familie al candidatului sau de către unităţile sanitare abilitate;

g) curriculum vitae, model comun european;

Cazierul judiciar poate fi înlocuit cu o declarație pe propria răspundere privind antecedentele penale, cu obligația completării dosarului cu certificatul de cazier, până la data susținerii probei scrise.

Bibliografia:

  1. Chimie analitică. Editura Tehnica Bucuresti 1989, Donald J. Petrzyk; Clyde W. Frank;
  2. Ordinul nr. 35/30.03.2016 (A.N.S.V.S.A) – ORDIN al Presedintelui Autoritatii Nationale Sanitare Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Programului actiunilor de supraveghere, prevenire, control si eradicare a bolilor la animale, a celor transmisibile de la animale la om, protectia animalelor si protectia mediului, de identificare si inregistrare a bovinelor, suinelor, ovinelor, caprinelor si ecvideelor, precum si a Normelor metodologice de aplicare a Programului de supraveghere si control in domeniul sigurantei alimentelor; Sectiunea 11: Expertiza reziduurilor la animalele vii, produsele acestora, furaje si apa;
  1. Regulamentul (CE) Nr. 396/2005 al Parlamentului European şi al Consiliului privind conţinuturile maxime aplicabile reziduurilor de pesticide din sau de pe produse alimentare şi hrana de origine vegetală şi animală pentru animale şi de modificare a Directivei 91/414/CEE, cu modificarile si completarile ulterioare;
  2. Regulamentul (CE) nr. 470/2009 al Parlamentului European şi al Consiliului din 6 mai 2009 de stabilire a procedurilor comunitare în vederea stabilirii limitelor de reziduuri ale substanţelor farmacologic active din alimentele de origine animală, de abrogare a Regulamentului (CEE) nr. 2377/90 al Consiliului şi de modificare a Directivei 2001/82/CE a Parlamentului European şi a Consiliului şi a Regulamentului (CE) nr. 726/2004 al Parlamentului European şi al Consiliului;
  3. Regulamentul (UE) nr. 37/2010 al Comisiei din 22 decembrie 2009 privind substanţele active din punct de vedere farmacologic şi clasificarea lor în funcţie de limitele reziduale maxime din produsele alimentare de origine animală;
  4. Surse bibliografice cu privire la cromatografie de gaze, cromatografie de lichide si spectrometrie de masa disponibile – carti de specialitate si articole publicate in sistem online;

Extras atribuții din fișa postului:

  1. Asigură activitatea Laboratorului de Gaz-cromatografie și participă la asigurarea activității Laboratorului de Lichid-cromatografie, prin examene specifice de laborator, realizarea prevederilor Planurilor cifrice aprobate (întocmite in baza Programului acţiunilor de supraveghere, prevenire, control și eradicare a bolilor la animale, a celor transmisibile de la animale la om, protecţia animalelor şi protecţia mediului), pentru probele recoltate în cadrul controalelor oficiale efectuate în caz de suspiciune, precum şi în cadrul programelor de autocontrol;
  2. Efectuează controale oficiale prin analize de laborator respectiv determinarea pesticidelor si PCB-urilor prin gaz-cromatografie, conform procedurilor specifice (responsabil de încercare);
  3. Își desfăşoară activitatea analitică conform cerinţelor ISO 17025 pentru asigurarea calităţii;
  4. Este responsabil cu asigurarea calităţii în Laboratorul de Gaz-cromatografie; supune acreditării metodele oficiale de analiză; răspunde de aplicarea şi implementarea corectă a metodelor oficiale de analiză /metode proprii (dezvoltate in-house), recomandate  de laboratoarele naţionale si centrale de referinţă, în conformitate cu legislaţia în vigoare
  5. Efectuează programul de validare analize, plan de validare, prelucrare date si întocmește raportul de validare analiză, implicit cu menținerea de înregistrari referitoare la acestea (pe hârtie și în format electronic);
  6. Elaborează și actualizează procedurile specifice de lucru (PS) si  instrucțiunile specifice de lucru (IS si IL), pentru domeniul specific de activitate respectiv Gaz-cromatografie;
  7. Identifică riscurile asociate activităţilor pe care le dezvoltă în vederea realizării obiectivelor specifice Laboratorului de Gaz-cromatografie şi care pot conduce la nerealizarea obiectivelor propuse;
  8. Efectuează preluarea probelor de la Recepţie probe, pentru domeniul său de competenţă ;
  9. Efectuează verificarea Fişei de însoţire probe şi dacă probele sunt corect identificate. Se asigură că manipularea şi eşantionarea probelor se face conform cerinţelor documentate ;
  10. Efectuează introducerea probelor în lucru, conform perioadei analitice descrisă în Procedurile Specifice de încercare ;
  11. Acceptă sau respinge investigatia, aloca testul, accepta sau respinge testul, inregistreaza, validează și finalizează rezultatele în sistemul informațional ATLAS vet LIMS, înregistrează și finalizează datele cu privire la concluzii in conformitate cu Manualul de utilizare ATLAS vet LIMS;

Relații suplimentare se pot obține la: Compartimentul Juridic și Resurse Umane, telefon 0264 447997, interior 248, și pe site-ul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Cluj, office-cluj@ansvsa.ro, persoană de contact Oprea Monica .